ترك‌های پوستی یا استرچ مارك‌ها یا استریا ها، عموما در افرادی اتفاق می‌افتد كه استعداد ژنتیك آن را دارند، همچنین عوامل محیطی مثل افزایش و کاهش وزن سریع در اثر تغذیه نادرست، حاملگی و همچنین در هنگام بلوغ این ترك‌ها خودشان را نشان می‌دهند.

  • ترك‌های دوران بلوغ عموما در افراد روی بازوها سینه بوجود می‌آیند.
  • ترك‌های حاملگی عموما در ناحیه شكم هستند.
  • كسانی كه به ورزش بدنسازی مشغول هستند، در صورتیکه سریعا حجم عضلاتشان را تغییر دهند و استعداد ژنتیكی هم داشته باشند؛ دچار این عارضه خواهند شد.

در مراحل اولیه این ترك‌ها قرمز رنگ و ملتهب هستند. كم‌كم در طول چند ماه ترك‌های پوستی سفید می‌شوند و الاستیسیته خودشان را از دست می‌دهند.

بهترین زمان درمان ترک‌های پوستی چه زمانی است؟

هرچه درمان را زودتر شروع كنید، یعنی در مرحله‌ای كه استریا ها قرمز هستند نتیجه درمان بهتر خواهد بود؛ و هرچه دیر بشود و اسكار و جای ترک‌های پوستی باقی بماند، بهبود کمتر حاصل می‌شود.

آیا به طور كامل می‌شود ترک‌های پوستی را از بین برد؟

به صورت شفاف باید گفت خیر. حتی اگر درمان را خیلی زود هم شروع كنید، استرچ مارک‌ها به طور كامل از بین نمی‌رود چون پارگی كلاژن‌ها و باندهای الاستین دوباره به طور كامل ترمیم نمی‌شوند.

چه روشهای پیشگیری برای ترک‌های پوستی وجود دارد؟ كسانی كه استعداد خانوادگی این مشكل را دارند چه كار می‌توانند بكنند؟

می‌توانند از قرص‌های كلاژن استفاده كنند. یك راه بسیار ساده این است كه از شست‌و‌شوی زیاد و خشك‌شدن پوست‌شان جلوگیری كنند، مكرر منطقه آسیب دیده را چرب كنند، تركیبات ضد استرچ‌مارك با برند‌های مختلف در كشور وجود دارد و برای پیشگیری موثر است؛ تقریبا اثری در درمان ندارند.

مرطوب‌كننده‌هایی حاوی هیالورونیك اسید و تركیبات گیاهی وجود دارند كه می‌تواند برای جلوگیری از استریا ها كمك كننده باشند.

استفاده از ویتامین E، استفاده از آنتی اكسیدان‌ها، ویتامین C و تركیبات آن می‌تواند به عنوان درمان‌های پیشگیری كننده به كار برود.

درمان ترک‌های پوستی چیست؟

زمانی که استرچ‌مارک‌ها قرمز هستند لیزر های PDL و لیزرهای IPL با سرعروقی بسیار كاربردی هستند چون از باز شدن استریا و (ایجاد) بدتر شدن آن به شدت جلوگیری می‌كنند. پیشنهاد می‌شود این لیزرها هر سه تا چهار هفته یکبار انجام شوند تا هم جلوی قرمزی را بگیرند و هم به کوچک شدن ترک‌های پوستی کمک می‌کنند. در كنار آن تركیبات مرطوب كننده، تركیبات ضد استرچ مارك، یك لایه بردار خفیف می‌تواند به كار رود.

زمانی كه ترک‌ها رنگشان سفیدتر شد (حال با PDL یا با گذر زمان) می توانیم از لیزر‌های لایه‌بردار استفاده كنیم. لیزرهایی مثل لیزر فركشنال، لیزر اربیوم می‌تواند نمای اسكار را كمتر كنند. همین طور لیزرهای غیرتخریبی که اثر كمتری دارند و كمتر استفاده می‌شوند؛ مثل لیزر آیكون که علیرغم تاثیر کم، كمك كننده است.

برای درمان ترک پوستی چه درمان های موضعی می‌توانیم انجام دهیم؟

درمان‌های حاوی اسید میوه، حاوی ترتینوئین ها همراه با تركیبات مرطوب‌كننده حاوی هیالورونیک اسید با سرعت بسیار بسیار كم باعث بهبود ترک‌های پوستی یا استریاها می‌شود.

همچنین راه‌حل‌های جانبی مانند میكرونیدلینگ نیز می‌توانند كمك كننده باشند. روش‌هایی مثل كربوكسی‌تراپی در كنار لیزرهایی مثل فرکسل بسیار كمك كننده است که عموما به صورت جداگانه توصیه نمی شود؛

مزوهای روشن‌كننده و مزو‌های كلاژن‌ساز نیز استفاده می‌شود، البته به علت قیمت بالا برای سطوح وسیع عموما استفاده نمی‌شوند.

چه كارهایی برای ترک‌های پوستی یا استرچ مارک‌ها ممنوع است؟

بعضی از مراجعین برای دیده نشدن استریاها روی آن نواحی تتو می‌زنند! اینگونه كارها نه تنها از لحاظ علمی درست نیست بلکه باعث آسیب بیشتر پوست می‌شود.

مراجعین دیگری برای دیده نشدن ترک‌های پوستی، حمام آفتاب می‌گیرند تا رنگ ترک‌های پوستی سفید دیده نشود. این كار نه تنها کار درست و خوبی نیست بلکه باعث ایجاد لك در استریا در طولانی مدت می‌شود. آفتاب گرفتن باعث رنگ گرفتن ترک های پوستی سفید نمی شود چراکه مركز استریاهایی كه سفید است، ملانوسیت‌هایش را هم از دست داده است و به خوبی رنگ نمی‌گیرد.