علم و تکنولوژی به سرعت در حال پیشرفت است و هر روز نمودی از آن را در زندگی تجربه می‌کنیم. جراحی‌ زیبایی نیز از این امر مستثنی نیستند. شاید در گذشته از جراحی زیبایی فقط در موارد ناهنجاری‌‎های مادرزادی یا موارد ترمیمی استفاده می‌شد اما این روزها تغییرات چهره، به یکی از فانتزی‌های بشری تبدیل شده و جایگاه جراحی زیبایی و متخصصین این نوع جراحی را دگرگون کرده است.

به گزارش جمهور آنلاین، دکتر «امیر رضا حنیف نیا»؛ متخصص پوست، مو و لیزر در مورد پیشرفت‌های جراحی‌ زیبایی در ایران گفت: «ما دوره‌های متعددی از زیبایی را گذرانده‌ایم تا به اینجایی که در حال حاضر هستیم رسیده‌ایم. دوره‌ای بود که همه به دنبال کارهای دائمی بودند؛ ژل‌های دائمی، جراحی‌های فیس لیفت و کشیدن پوست به شکل خیلی قوی. در این نوع جراحی‎‌ها عوارض به تدریج خودشان را نشان دادند و ما هم به عنوان متخصص، این عوارض را حس کردیم. در واقع این جراحی‌ها به شکلی بود که روح را از پوست دور می‌کرد و پوست را به شکل کاملا مصنوعی و ماسکه در می‌آورد و برای افراد در طولانی مدت لذت بخش نبود. هر چه زمان گذشت با به روی کار آمدن امکانات جدیدتر، این عوارض کمتر و کمتر شد. این روزها زیبایی، تقریبا به کمال رسیده. ما به دنبال این هستیم که تغییراتی ایجاد کنیم که کم و در عین حال ظریف باشد؛ ژل‌های جدیدتر و تزریقات جدیدتر این امکان را برای متقاضیان فراهم کرده است. حتی جراحی‌های لیفت هم تغییر کرده و از فیس لیفت‌ها و جراحی‌های کشیدنی وسیع به جراحی‌های   ظریف و منطقه‌ای پوست رسیده و این نشان دهنده این است که نگاه مردم و متخصصین به زیبایی تغییر کرده است.»

این متخصص پوست و مو ضمن بیان اینکه شرایط اقتصادی، در جراحی‌های غیرضروری زیبایی تغییراتی به وجود آورده افزود: «در یک بازه زمانی، قیمت مواد اولیه بخصوص موادی که از خارج از کشور برای جراحی زیبایی وارد می‌شد ارزان بود مثل ژل‌های پرکننده و بوتاکس‌ها، اما امروزه با افزایش قیمت مواد اولیه، افراد ترجیح می‌دهند به جای بوتاکس و ژل‌های پرکننده از تزریق چربی استفاده کنند. چون در این نوع تزریق، چربی از بدن خود فرد گرفته می‌شود و عوارض بسیار کمتری دارد و به لحاظ اقتصادی ارزان‌تر خواهد بود.

در واقع همچنان علاقه به جراحی‌های غیرضروری زیبایی وجود دارد ولی نوع موادی که در این جراحی‌ها استفاده می‌شود تغییر کرده و متقاضیان از مواد ارزان‌تر استفاده می‌کنند.»

وی در مورد تولید مواد اولیه در داخل کشور گفت: «قبلا مردم از بوتاکس‌های خارجی استفاده می‌کردند ولی در حال حاضر در داخل کشور خودمان بوتاکس‌های بسیار باکیفیتی ساخته می‌شود که بسیار ارزان‌تر از بوتاکس‌های وارداتی است و از نظر کیفیت، چیزی از بوتاکس‌های خارجی کم ندارد و در جراحی‌های زیبایی نیز مورد استقبال مردم قرار گرفته است.»

دکتر حنیف نیا ضمن بیان اینکه قصور پزشکی همچنان در جراحی‌های زیبایی وجود دارد و بخشی از این قصور به استفاده از مواد اولیه بی‌کیفیت باز می‌گردد افزود: «با استفاده از مواد اولیه با کیفیت و بهبود تزریقات می‌توانیم از این قصور جلوگیری کنیم.»

دکتر حنیف نیا در مورد عوارض ناشی از مواد اولیه بی‌کیفیت در جراحی‌های زیبایی گفت: «خیلی از افرادی که پس از تزریق یا یک جراحی زیبایی دچار عوارض می‌شوند و به ما مراجعه می‌کنند، قبلا از مواد بی‌کیفیت استفاده کرده‌اند. به عنوان مثال فردی مراجعه می‌کند و می‌گوید برای این خدماتی که در جای دیگری دریافت کرده‌ام،  فلان مبلغ را پرداخت کرده‌ام در حالی که اگر همان خدمات را با مواد اولیه با کیفیت و استاندارد برایش به کار برده بودند مبلغی نزدیک به سه برابر آن را باید پرداخت می‌کرد. در واقع اصلی‌ترین نشانه مواد اولیه بی‌کیفیت ارزان بودن بیش از حد آنهاست که باید برای متقاضی شک‌برانگیز باشد.»

وی یکی دیگر از مواردی که باعث بالا رفتن آمار قصور پزشکی در جراحی‌های زیبایی می‌شود را دخالت افراد غیرمتخصص دانست و گفت: «متاسفانه این افراد آشنایی لازم را ندارند و با دیدن دوره‌های کوتاه مدت در برخی مراکز و آموزشگاه‌ها بدون اینکه بتوانند عوارض را تشخیص و درمان کنند اقدام به برخی کارهای زیبایی بر روی افراد می‌‎کنند. به عنوان مثال کار تزریق را شاید هر کسی بتواند انجام دهد ولی اینکه پس از تزریق چگونه از عوارض احتمالی آن جلوگیری به عمل آید کار متخصص است.

متاسفانه بسیاری از افرادی که پس از تزریق ژل یا بوتاکس دچار عوارض شدید شده‌اند و به ما مراجعه می‌کنند می‌گویند که تزریق را در آرایشگاه انجام داده‌اند. شاید باور نکنید ولی برخی هم اعلام می‌کنند که برای تزریق به منزل‌مان مراجعه کرده‌اند. نباید فراموش کنیم که بعضی از این عوارض به گونه‌ای است که اگر در ساعات اولیه برطرف نشوند دیگر قابل درمان نیستند.»

ایشان در مورد برگزاری کلاس‌های بدون مجوز به جمهور آنلاین گفت: «متاسفانه بعضی از مراکز بدون مجوز وزارت بهداشت کلاس‌‎هایی را برگزار می‌کنند و پس از پایان دوره، مدرکی به کارآموز این کلاس‌ها داده می‌شود و این افراد اقدام به کارهای زیبایی می کنند.»

این متخصص پوست، مو و لیزر در مورد قاچاق مواد اولیه زیبایی به خبرنگار جمهور آنلاین گفت: «متاسفانه بعضی از مواد اولیه از جمله ژل‌ها از چین به صورت قاچاق وارد می‌‎شود و چون ناخالصی‌های زیادی دارند، عوارض شدیدی ایجاد می‌کنند که درمان این عوارض در بسیاری از موارد تقریبا غیرممکن است.

بوتاکس‌های چینی در حال حاضر در کشور موجود است که به اسم بوتاکس کانادایی و یا بوتاکس ایرانی به مردم تزریق می‌شود که متاسفانه عوارض وحشتناکی به همراه دارد.»

ایشان در پایان در مورد مواد اولیه زیبایی که در داخل کشور تولید می‌شود افزود: «همین جا باید یادآوری کنم که مواد اولیه‌ای که این روزها در کشور خودمان تولید می‌شود از کیفیت فوق العاده‌ای برخوردار است و قطعا با برندهای خارجی قابل رقابت هستند. در واقع قسمتی از تحریم‌ها باعث شده که انتقال تکنولوژی در ایران اتفاق بیفتد. بعد از تحریم، ورود بعضی از کرم‌های زیبایی به داخل کشور ممنوع شد که در نتیجه شرکت‌های داخلی اقدام به تولید همان کرم‌ها در داخل کشور کردند که کیفیت بسیار خوبی هم دارند. در زمینه ژل‌های پرکننده هم به همین صورت. در داخل کشور چند شرکت هستند که ژل‌های پرکننده بسیار خوبی با قیمت مناسب تولید می‌کنند و من فکر می‌کنم که تنها راه شکست قاچاق، تولید داخلی است.»